Perfekcjonistka na łucie szczęścia

Gdy przeczytałem w Tygodniku Powszechnym felieton Anny Dziewit-Meller W pułapce kompetencji, nie mogłam nie zadać sobie tego pytania: Czy kobiety są bardziej narażone na perfekcjonizm niż mężczyźni?

Autorka przytacza wnioski, do których doszły dwie dziennikarki, badające problem braku wiary kobiet we własne kompetencje. W swojej książce The Confidence Code opowiadają o tym, że kobiety w porównaniu do mężczyzn znacznie częściej podważają swoje własne możliwości. Dotyczy to także tak wybitnych kobiet, jak dyrektor do spraw operacyjnych Facebooka, Sheryl Sandberg, czy jedna z niewielu kobiet na najwyższych stanowiskach w Dolinie Krzemowej, Clara Shih. Nawet one przypisują swój sukces łutowi szczęścia i przyznają, że często czują, że nie zasługują na swój stołek.
Lepszy łut szczęścia niż funt rozumu.
Okazuje się, że kobiety, ze względu na niewiarę we własne możliwości, nie podejmują działań, przewidując już na starcie niepowodzenie. Unikając potencjalnej porażki, nie podejmują wyzwań. Czyż nie jest to opis wzięty z definicji perfekcjonizmu (pisałam o tym tutaj)? Zwłaszcza tego niebezpiecznego, prowadzącego nas, kobiety, donikąd?

Postanowiłam zbadać tę godną uwagi sprawę.

Biologiczna potrzeba perfekcji

W istocie, kobiety są bardziej podatne na perfekcjonizm, niż mężczyźni. Podwaliny pod ów kobiecy perfekcjonizm kładzie biologiczna potrzeba stabilności i spójności. Kobiety przywiązują większą wagę do relacji społecznych i zapuszczają chętniej korzenie, a ich starania są równowagą dla wzlotów i upadków osób w całej grupie. Kobiety zazwyczaj mają potrzebę naprawiać to, przez co ich bliscy są niezadowoleni.
"Kobiety są niezadowolone nawet, jeśli 11 na 12 rzeczy idzie dobrze, ponieważ skupiają się na tej jednej, co je unieszczęśliwia.
Mężczyźni zdają się w naturalny sposób postępować zupełnie odwrotnie: poszukują ciągle nowych zielonych pastwisk zamiast plewić i nawozić te, które już mają. Nie bez przyczyny około 85% kierownictwa na najwyższych szczeblach stanowią mężczyźni i niemal identyczny ich odsetek można znaleźć wśród bezdomnych.

Mówiąc prościej: mężczyźni są bardziej skłonni zostawiać rzeczy takimi, jakimi one są, zaś kobiety starają się ciągle udoskonalać rzeczywistość.

Psychiatra, dr Alice Domar w wywiadzie dla Time przynaje, że perfekcjonizm jest częściej spotykany u kobiet. Ponieważ jesteśmy wielozadaniowe, mamy na co dzień więcej spraw, którym musimy sprostać i chcemy to robić dobrze. Dziesięć lat temu miały miejsce ponad trzymiesięczne badania na małżeństwach. Wykazały one, że mężczyźni martwią się średnio o trzy sprawy dziennie, a kobiety aż o dwanaście. Co prowadzi do większej neurotyczności? Zamartwianie się o 3 sprawy każdego dnia czy o 12? - pyta lekarka.

Przykre przejawy perfekcjonizmu

Kobiecy perfekcjonizm ma wiele nieciekawych znamion. Ślepe dążenie do nieosiągalnego ideału (jak np. feminizm), zaburzenia odżywiania, fobie społeczne, nadużywanie narkotyków, depresja - to tylko kilka powikłań, które są znacznie bardziej powszechne wśród kobiet. I choć mężczyznom przypisuje się także wiele znamion perfekcjonizmu (podatność na pracoholizm czy alienacja społeczna), to kobiety są przez perfekcjonizm dotykane znacznie częściej.

Elastyczność i równowaga, których pragniesz

Kobiety są skłonne wierzyć, że muszą odhaczyć całą listę umiejętności i cech potrzebnych do osiągnięcia jakiegoś celu - jeszcze zanim spróbują się zmierzyć z rzeczywistością. To znacznie utrudnia im czynienie postępów w kierunku niezależności, na przykład finansowej. Dla kontrastu - mężczyźni nie są tak bezwzględni dla samych siebie i zupełnie zadowala ich spełnienie połowy wymogów, aby zacząć coś robić - założyć własny biznes czy wysłać aplikację na jakieś stanowisko pracy. W myśl przysłowia, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, lepiej jest ruszyć po prostu do przodu zamiast karmić swojego wewnętrznego krytyka pieśnią o własnej niedoskonałości.

Kobiety na całym świecie zdają się wierzyć, że są mniej uzdolnione od mężczyzn (tłitnij o tym). Nieustające dążenie do perfekcji, strach przed porażką, ciągłe porównywanie swoich cech do męskich - to czynniki ograniczające, które hamują nasz rozwój i powstrzymują przed pracą na własny rachunek. Jest to niedorzeczne, gdy weźmiemy pod uwagę, że własny biznes dla kobiety to - jak same przyznajemy - większa elastyczność, równowaga i pewność siebie!

Czy to na pewno dyskryminacja?

W obliczu takich informacji i obserwacji samej siebie coraz trudniej mi uwierzyć w to, że tak mało kobiet piastuje różne urzędy tylko ze względu na ich dyskryminowanie. Skoro same czujemy się gorsze i niegodne naszych stanowisk, to skąd mamy się na tych stanowiskach wziąć?? Czy w takim razie ustalanie parytetów ma sens i rozwiązuje problem, czy jest jedynie pogłębieniem dysfunkcyjnego myślenia kobiet, które są skłonne uważać, że swoje sukcesy zawdzięczają szczęściu, a nie swoim kwalifikacjom? Odpowiedz na to pytanie tutaj.

Jesteś na to gotowa

Walczę z przejawami niezdrowego perfekcjonizmu na co dzień. Uczę się coraz więcej. To, co mnie pozwala odsuwać od siebie wewnętrznego perfekcjonistę i dławić w zarodku pytanie Czy jestem na to gotowa?, to przede wszystkim świadomość mechanizmu, jaki stoi za takim sposobem myślenia.
Gdy wiesz, że niewiara we własne możliwości to naturalna reakcja Twojego kobiecego mózgu na nowe wyzwanie, gdy rozumiesz, że mężczyzna o znacznie niższych kompetencjach niż Twoje bez obaw podjąłby się powierzonego mu zadania na Twoim miejscu, gdy w końcu pamiętasz, że jako kobieta podświadomie, wręcz instynktownie dążysz do stabilizacji, zapuszczania korzeni i jesteś mniej przychylna ryzykownym sytuacjom po prostu dlatego, że Twoje genomy to XX, a nie XY, wówczas łatwiej jest się z tym nonsensem, który rodzi się w Twojej głowie, uporać i odsunąć na bok myśli, za które nie jest odpowiedzialna logika. Bo JESTEŚ NA TO GOTOWA, jesteś wystarczająco kompetentna i dasz sobie radę. Działaj!

Zdjęcie: https://www.pexels.com/photo/desk-girl-person-table-236907/
Źródła:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/w-pulapce-kompetencji-146560
http://realbusiness.co.uk/current-affairs/2014/12/23/female-entrepreneurs-its-not-about-perfection-fear-of-failure-or-acting-like-a-man/
https://www.quora.com/Are-women-more-likely-to-become-perfectionists-than-men-Why
http://content.time.com/time/arts/article/0,8599,1733856,00.html


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Napisz koniecznie, co o tym myślisz. Przyczynisz się tym samym do podniesienia jakości tego blogu!